Dobierz idealny materac

Odpowiedz na kilka pytań, aby dopasować materac dla siebie

Jak dobrać odpowiedni materac? Praktyczne wskazówki.

Podpowiadamy jakimi kryteriami powinno się kierować, aby dopasować materac do własnych potrzeb.

1.Zapoznanie się z typami wypełnień materaca

Materace sprężynowe (typu Bonell) – Przystępne cenowo, należą do materacy twardych i wytrzymałych, ich wadą jest niska sprężystość punktowa – połączenie sprężyn sprawia, że pod wpływem nacisku ugina się większa powierzchnia materaca. W przypadku użytkowania przez pary, odczuwany będzie każdy ruch partnera, co może mieć negatywny wpływ na ciągłość snu. W odróżnieniu do materacy kieszeniowych nie zapewniają optymalnego podparcia dla całego ciała, wskutek czego mogą wystąpić dolegliwości bólowe kręgosłupa. Ze względu na ich budowę nie nadają się do stelaży regulowanych. Zdarza się również, że materace bonellowe mogą skrzypić.

 

Materace kieszeniowe – W odróżnieniu od swojego poprzednika, jakim jest materac bonellowy, wykonany jest z mniejszych sprężyn odseparowanych od siebie i umieszczonych w osobnych kieszonkach, umożliwiając ich samodzielną pracę, uginające się niezależnie od siebie. Co to oznacza?

Takie rozwiązanie pozwala na lepszą reakcję punktową na nacisk, nie wywołując przy tym ruchu całego materaca. Sprawdzi się to w szczególności, gdy z materaca będą korzystać dwie osoby. Materace tego typu są bardziej elastyczne, co zapewnia lepsze dopasowanie się do kształtu ciała i odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Warto zwrócić również uwagę na warstwę wierzchnią materaca, którym okryty został wkład sprężynowy. Najczęściej wykorzystywanym materiałem są pianki poliuretanowe, spotykane są również okrycia z pianek wysokoelastycznych, termo elastycznych lub lateksowych, które mają za zadanie podnieść jeszcze bardziej komfort użytkowania. Pianka wysokoelastyczna zwiększa sprężystość materaca, z kolei pianka termo elastyczna pod wpływem temperatury użytkownika dopasowuje się sylwetki i zapewnia miękkość podłoża.

Zastosowanie pianki lateksowej z kolei zapewnia higieniczny sen, daje uczucie chłodu i zwiększa twardość materaca. Ich główną wadą może być to, że są stosunkowo ciężkie, może być to problematyczne w codziennym użytkowaniu przez osoby starsze lub schorowane, kiedy będzie konieczność odwrócenia lub przeniesienia materaca. Nie nadają się one również do stelaży regulowanych.

Materace piankowe – Jakie są rodzaje?

Materace piankowe dzielimy na trzy główne rodzaje. Pierwszym, jaki wymienimy jest wykonany z pianki wysokoelastycznej tzw. HR, który cechuje się zwiększoną elastycznością w stosunku do tradycyjnych pianek, dzięki czemu szybciej powraca do pierwotnego kształtu, co pozwala na idealne dopasowanie do anatomicznego kształtu ciała. Dzięki dużej ilości porów umożliwia bardzo dobrą cyrkulację powietrza, zapewniając zdrowy i higieniczny sen. Posiada zwiększoną odporność na odkształcenia, co przedkłada się na trwałość produktu.

Na rynku pojawia się wiele ofert tego typu materacy, jak natomiast odróżnić, który materac jest dobrej jakości od tych gorszych gatunkowo. Jest nim nic innego jak gęstość pianki, parametr ten wyrażany jest w kg/m3. Im większa jest ta wartość, tym mamy styczność z lepszym produktem.  W materacach średniej klasy najczęstsza waga wynosi 30kg/m3, jest to już pianka dobrej jakości, zapewniająca trwałość i podparcie dla ciała, aczkolwiek nie są one zalecane dla osób ciężkich powyżej 100 kg masy ciała.

Pianki o gęstości powyżej 35kg/m3 są już stosowane w najlepszych materacach tego typu, charakteryzujące się trwałością i komfortem użytkowania. Następnym istotnym parametrem będzie wysokość pianki, im wyższa warstwa, tym mamy do czynienia z lepszym produktem.

Pianka termo elastyczna – to rodzaj pianki, która dostosowuje się do kształtu ciała pod wpływem wydzielanego przez nie ciepła. Dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, redukuje nacisk i zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupa i odpoczynek mięśni podczas snu. Pianka ta świetnie sprawdzi się dla osób śpiących na boku i marznących podczas snu. Wykorzystywana bardzo często w profilaktyce przeciwodleżynowej. Przez wzgląd na swoje właściwości nie jest polecana dla osób cierpiących na nadpotliwość, gdyż mogą one wywoływać uczucie grzania.

Pianka lateksowa – Jedne z najbardziej higienicznych materiałów wykorzystywanych w materacach. Polecane są w szczególności alergikom ze względu na ich właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Jest najtrwalsza ze wszystkich dostępnych pianek na rynku, odporna na uszkodzenia, ze zwiększoną elastycznością. W pełni dostosowuje się do sylwetki użytkownika wspierając przy tym kręgosłup. Zapewnia przyjemne uczucie chłodzenia, z tego względu wskazana jest osobom cierpiącym na nadpotliwość. W skład materaca wchodzi połączenie mleczka kauczukowego z syntetycznym lateksem. Najważniejszym kryterium, wpływającym na jakość produktu jest zawarta w nim ilość naturalnego lateksu, która nie powinna wynosić mniej niż 20 %. Ich największą wadą jest dosyć wysoka cena.

Jakie wady i zalety mają materace piankowe?

Materace piankowe są idealnym rozwiązaniem dla osób zmagającymi się z chorobami układu oddechowego, takimi jak alergia czy astma. Ich stosunkowo lekka waga pozwala je bardzo łatwo przenosić i przewracać, co ma duże znaczenia dla seniorów, czy osób schorowanych. Świetnie sprawdzą się również w połączeniu z regulowanymi stelażami.

Istotną wadą materacy piankowych jest, że nie są przystosowane dla osób o nieco większej wadze.  Zbyt wysoka masa ciała użytkownika może wpłynąć na trwałe odkształcenie się materaca. W tym przypadku bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie zakup materaca sprężynowego w połączeniu z odpowiednią pianką. Kolejnym minusem będzie ich wysoka cena.

2.Jakimi kryteriami kierować się podczas doboru materaca?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy, co bardzo utrudnia wybór tego właściwego. Podpowiemy, jakimi kryteriami powinniśmy się przede wszystkim kierować, aby wybrać odpowiedni dla siebie.
 
Posiadając już podstawową wiedzę na temat materacy i ich właściwości, jesteśmy w stanie określić, dla jakiej grupy klientów są one przeznaczone. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Pojęcie „Im materac twardszy, tym lepszy” nie jest prawdą. Ważnym czynnikiem jest dobranie go do swojej wagi, wzrostu i pozycji podczas snu. Dla osoby o większej wadze zalecane są twardsze materace o lepszym podparciu, w tym przypadku dobrze sprawdzą się materace kieszeniowe.

Dla osób lżejszych nie sprawdzą się one tak dobrze, ze względu na ich twarde podłoże, uniemożliwiając dopasowanie się do kształtu ciała z powodu zbyt słabego nacisku. Materace piankowe będą lepszym rozwiązaniem. Długość materaca powinna być o minimum 20 cm dłuższa niż wzrost użytkownika. Istotną informacją jest również przyjmowana przez nas pozycja podczas snu. W przypadku spania na plecach dobieramy materac do naszej wagi. Jeżeli preferujemy jednak spanie na boku, potrzebny będzie materac, który dodatkowo dopasuje się do kształtu ciała i sprawi, że kręgosłup pozostanie w linii prostej, takie właściwości posiada pianka termoplastyczna.

3. Wybór pokrowca

Wybierając pokrowiec na materac, warto skupić się na tym, z jakich materiałów został on wykonany, musi on przede wszystkim posiadać właściwości zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza w obrębie materaca, zapobiegając przy tym rozwojowi pleśni czy grzybów wewnątrz wkładu materaca. Powinien być wytrzymały, który pod wpływem tarcia i rozciągania nie będzie się zniekształcał. Wykonany ponadto z delikatnych i oddychających materiałów, które będą miały korzystny wpływ dla skóry.

W rozpoznaniu jakościowych pokrowców pomogą nam odpowiednie certyfikaty, które świadczą o tym, że nie zostały w nich wykorzystane szkodliwe substancje, zagrażające naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu, jednym z najważniejszych jest m.in. Certyfikat Oeko-Tex ®.  Bardzo ważną kwestią jest, aby pokrowiec był wyposażony w zamek rozdzielczy umożliwiając jego swobodne zdejmowanie i pranie w wysokiej temperaturze (powyżej 60 stopni), ponieważ w niższej temperaturze nie będziemy w stanie skutecznie unieszkodliwić rozprzestrzenianie się bakterii i roztoczy. Im wyższa temperatura prania pokrowca, tym lepsze usuwanie zanieczyszczeń czy drobnoustrojów.

4. Im droższy materac, tym lepszy?

Czy najlepsze materace zawsze są droższe? Nie koniecznie! Najlepszym materacem będzie taki, który będzie odpowiadał twoim potrzebom. Ceny materaca mogą się wahać od 500 złotych do nawet 20 000 złotych. Czym różnią się te tańsze od tych droższych? W przypadku droższych materacy, wpływ na ich cenę mają wykorzystywane w nich wysokiej jakości materiały, jak i wymiary oraz zastosowany pokrowiec czy nawet marka lub design. Niestety w tańszych materacach komponenty będą niskiej jakości, takich jak pianka poliuretanowa czy sprężyny bonellowe, które nie zapewniają dostatecznego podparcia dla naszego ciała. Odradzamy zakupu takiego typu materacy, gdyż nie cechują się one trwałością i wiązać się one będą z koniecznością ich wymiany po krótkim okresie użytkowania.

Oczywiście zakup materaca za kilkanaście tysięcy złotych również nie jest niezbędny, aby zapewnić sobie komfortowy sen. Istnieje wiele modeli na rynku, które są przystępne cenowo i zawarte w nich materiały są wystarczające, aby zapewnić sobie solidne podparcie dla kręgosłupa i poprawić jakość snu. Warto więc kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami, poznać lepiej właściwości produktów stosowanych w materacach, porównywać ich ceny, aby móc dopasować ten właściwy dla siebie i cieszyć się zdrowym i spokojnym snem.

Pliki cookies na www.sleep.pl

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu serwis internetowy www.sleep.pl może być maksymalnie bezpieczny i wygodny.