Jak rozpoznać źle dobrany materac

Jak rozpoznać źle dobrany materac
 

CO MOŻE WSKAZYWAĆ NA ŹLE DOBRANY MATERAC

Niezależnie od tego czy został dobrany materac zbyt miękki lub zbyt twardy, skutki będą prowadziły do podobnych dolegliwości jak, złe samopoczucie, problemy ze snem, czy ból pleców. W przypadku zbyt twardych materacy dochodzi do napięcia mięśni, gdyż zbyt twarde podłoże sprawia, że wszystkie mięśnie pozostają aktywne, nie pozwalając im odpocząć podczas snu. Pojawiają się problemy z krążeniem, spowodowane nieustannym naciskiem na naczynia krwionośne, wskutek czego mogą drętwieć kończyny. Z kolei użytkowanie zbyt miękkiego materaca może skutkować zapadaniem się ciała w jego powierzchnię, co uniemożliwi kręgosłupowi jak i mięśniom pozostanie w prawidłowym ułożeniu, zaburzając ich regenerację podczas snu. Zmiana pozycji wiąże się z bardzo dużym wysiłkiem dla ciała i mięśni.
 

JAK ROZPOZNAĆ, ŻE MATERAC JEST ŹLE DOBRANY?

Określenie stopnia twardości materaca jest kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników, takich jak waga, wzrost, przyjmowana pozycja podczas snu, czy też osobiste preferencje. Dla jednej osoby ten sam materac może być zbyt twardy w odczuciu, dla drugiej zaś może być on zdecydowanie za miękki, dla innej z kolei może być on odpowiedni. Istotną kwestią jest odpowiednie wsparcie dla naszego kręgosłupa. Źle dobrany materac do krzywizn naszego ciała, może powodować nieprzyjemne dolegliwości, utrudniając nam regenerację podczas snu jak i funkcjonowanie w ciągu dnia. Przedstawiamy prosty sposób, dzięki któremu będziemy w stanie określić, czy materac jest odpowiedni dla naszego ciała.

Pozycje

Zwróć uwagę na odpowiednie ułożenie swojego ciała

Przykład 1

zła pozycja kręgosłupa, materac za miękki

W pozycji na wznak wsuń otwartą dłoń w przestrzeń między materacem a biodrami. Jeżeli czujemy zbyt duży opór, mamy do czynienia ze zbyt miękkim materacem, co może skutkować zapadaniem się w niego.

Przykład 2

zła pozycja kręgosłupa, materac za miękki

Jeżeli zbyt łatwo udało nam się wsunąć rękę, pozostawiając przy tym sporo miejsca oznacza to, że materac jest za twardy i wywiera zbyt duży nacisk na nasze ciało.

Przykład 3

odpowiedznia pozycja, prosty kręgosłup

Odpowiednio dobrany materac pozwala wsunąć z niewielkim oporem rękę pod plecy. W tym przypadku materac jest odpowiednio dopasowany do naszego ciała.

DLACZEGO TAK WAŻNE JEST DOBRANIE ODPOWIEDNIEGO MATERACA?

Intensywna praca czy też codzienne obowiązki potrafią zmęczyć, aby sprostać wyzwaniom, które przyniesie nam nowy dzień, potrzebujemy snu, aby odpowiednio zregenerować nasze ciało i umysł. Dobrze dobrany materac jest w tym przypadku bardzo ważny, aby stworzyć sobie optymalne warunki do wypoczynku po całym dniu wysiłku. Statystyczny człowiek przesypia około 1/3 swojego życia. To, w jakich warunkach się to odbywa, rzutuje na jego dalsze funkcjonowanie. Długotrwałe korzystanie ze źle dobranego materaca może prowadzić do wielu dolegliwości takich jak drętwienie kończyn, bóle pleców, bóle głowy czy też ciągłe zmęczenie. Nie warto więc oszczędzać na materacu, gdyż jest to inwestycja mająca ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia.

 

 

Pliki cookies na www.sleep.pl

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu serwis internetowy www.sleep.pl może być maksymalnie bezpieczny i wygodny.